Lyocell (Tencel), viskóza, modal - jaký je mezi nimi rozdíl?

Lyocell i viskóza a další podobné vlákno - modal - jsou polosyntetické tkaniny. Tyto tkaniny jsou vyrobené člověkem, ale vstupní surovinou je přírodní produkt - celulóza. Proto mají lyocell, viskóza a modal několik společných vlastností, přičemž rozdíly mezi nimi jsou nepatrné.

Uzavřený výrobní proces Lyocellu

tencel-lyocell-ilustracni-foto-blog-speciosa_2

Vlákna TENCEL™ Lyocell si získala chvályhodnou reputaci pro svůj ekologicky odpovědný výrobní proces s uzavřenou smyčkou, který přeměňuje dřevní buničinu na celulózová vlákna s vysokou účinností zdrojů a nízkým ekologickým dopadem. Co to znamená? 

Lyocellové vlákno vzniká takzvaným „zvlákňováním v rozpouštědle“, při kterém se rozdrcená buničina rozpouští nejedovatým prostředkem NMMO (N-metylmorfolín N-oxid), přičemž po průchodu zvlákňovací tryskou se z vláken rozpouštědlo vypere a téměř 100% vrátí znovu do výrobního cyklu (proto uzavřená smyčka).Stejně tak se recykluje i použitá voda. Ještě je potřeba dodat, že dřevo k výrobě buničiny pochází z udržitelně obhospodařovaných lesů, blízko výrobních závodů. U firmy Lenzig AG se jedná převážně o rychle rostoucí eukalypty. 

Jaký je rozdíl mezi lyocellem, viskózou a modalem?

Viskóza a modal se vyrábí velmi podobným procesem s podobnými chemikáliemi používanými v každé fázi výroby. Výroba viskózy byla v průběhu posledních 100 let neustále zdokonalována, aby vznikla textilie, která je měkká, ale snadno se udržuje.

Modalová vlákna jsou však po zvlákňování zpracována mírně odlišně, aby byla vlákna pevnější. Vlákna jsou například také natahována, aby se zvýšilo molekulární uspořádání. To znamená, že modalová vlákna mají potenciál být lehčí, jemnější, odolnější, a lze je sušit v sušičce bez poškození. Kromě toho viskóza a modal jsou podobné produkty.

Kromě rozdílného způsobu výroby obou vláken, je hlavní rozdíl mezi lyocellem a viskózou ten, že lyocell je více savý a má lepší schopnost splývat než viskóza. Vnitřní struktura lyocellových vláken je díky způsobu výroby jednotnější, což zlepšuje jeho schopnost absorbovat vodu. 

lyocell-modal-viskoza-absorbce-vody-speciosa-blog

Na obrázku vlevo jsou pod elektronovým rastrovacím mikroskopem vidět vnitřní struktury Tencel® lyocellu, modalu a viskózy. Tmavé oblasti jsou místa, kde byla voda absorbována do mikropórů vláken: můžete jasně vidět, že absorpce vody v lyocellu je rovnoměrnější, než u zbylých vláken. 

 

Pozitivní vlastnosti Lyocellu (Tencelu)

K pozitivním vlastnostem lyocellu patří kromě udržitelnosti výroby a příjemným vlastnostem při nošení také velmi dobrá afinita k barvivům (brilantnost barev), odolnost proti louhům, úplná biologická rozložitelnost, možnost praní výrobků při 60 °C. Vlákna Lyocell (Tencel) jsou přirozeně antibakteriální, přičemž umí odvádět vlhkost z těla a odolávat pachům lépe než bavlna, takže oblečení vyrobené z tohoto materiálu se nemusí prát tak často jako bavlněné oděvy. Nedostatkem lyocellových vláken je nížší elasticita, mačkavost a malá odolnost proti kyselinám.

 

Reference:

TENCEL™ Official Site: Lyocell fibers, Modal fibers, Soft Fabric Textile

Lyocell – Wikipedie (wikipedia.org)

Modalová viskózová vlákna – Wikipedie (wikipedia.org)

Viscose vs. Modal vs. Lyocell (undershirts.co.uk)

Clothing from Tencel Fibre (textilefocus.com)

Fotografie:

Unsplash; Lenzing AG