Blog

Přinášíme vám články a videa plné informací o látkách, módě, šití, cestování, životním stylu a dalších zajímavých tématech, z domova i ze světa. Našim cílem je poskytnout vám nejen praktické informace, podložené vědou, například o tom, jak se vyrábí různé textilní materiály, ale také vás pobavit a inspirovat.

Šicí PDF střihy zdarma ke stažení

Šicí PDF střihy zdarma ke stažení

Ať už šijete delší dobu, nebo se šitím začínáte, střihy zdarma vždy padnou vhod. Pokud se šitím začínáte, dobrý šicí střih s podrobným návodem vám poslouží pro vytvoření zajímavého kousku oblečení. Zkušenějším švadlenkám třeba jako zdroj inspirace, či výchozí bod pro střihovou manipulaci. Sepsali jsme pro vás seznam stránek, na které jsme v poslední době narazili, kde si můžete stáhnout zajímavé pdf střihy úplně zdarma.

Módní flashback | Osobnosti světové módy | Adrian

Módní flashback | Osobnosti světové módy | Adrian

Hollywoodský návrhář Adrian vytvořil v letech mezi válkami nejpůvabnější a ve světě široce rozšířené oděvy. Během svého působení jako hlavní kostýmní výtvarník pro MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) studia dělal Adrian víc než jen design: přeměnil přední herečky v okouzlující filmové hvězdy.

Lyocell (Tencel), viskóza, modal - jaký je mezi nimi rozdíl?

Lyocell (Tencel), viskóza, modal - jaký je mezi nimi rozdíl?

Lyocell i viskóza a další podobné vlákno - modal - jsou polosyntetické tkaniny. Tyto tkaniny jsou vyrobené člověkem, ale vstupní surovinou je přírodní produkt - celulóza. Proto mají lyocell, viskóza a modal několik společných vlastností, přičemž rozdíly mezi nimi jsou nepatrné.

Co je Ecovero?

Co je Ecovero?

EcoVero™ je nová generace viskózy, která svými vlastnostmi překonává i další udržitelná a přírodní vlákna. Poznejte více tento udržitelný materiál. Výroba viskózy Ecovero je druh viskózového vlákn...

Co je tencel lyocell?

Co je tencel lyocell?

Co je Lyocell? Co je Tencel? Čím jsou tato textilní vlákna udržitelná? A proč by jsme měli nosit oblečení z látek z těchto materiálů?

Víte, co je Wagara? Část I.

Víte, co je Wagara? Část I.

Japonsko a jeho kultura u nás není tak obecně známá jako třeba italská kultura.  Ale díky internetu, dokumentům a cestování víme o Japonsku mnohem víc než předtím. Japonský styl se objevuje v západní kultuře nejčastěji v podobě různých vzorů na oblečení či dekoracích. Pokud vás zajímá, o jaké vzory se jedná a co jednotlivé vzory znamenají, další text je určený právě vám. Čeká vás zenové čtení, plné informací.

Co jsou syntetické textilie a jaká je čeká budoucnost?

Co jsou syntetické textilie a jaká je čeká budoucnost?

[Délka čtení: 15 min]

Syntetické materiály existují od poloviny dvacátého století a za posledních několik desetiletí se staly nejpoužívanějšími vlákny. Polyester, akryl, nylon, elastan a další dominují textilnímu průmyslu a pravděpodobně tomu tak bude i nadále. Popularita aktivního životního stylu, a s tím spojeného ležérního oblečení, jako jsou legíny, sportovní trika, či plavky rok co rok stoupá. Mohou být textilie ze syntetických vláken udržitelné? Jaké jsou dopady syntetických vláken na životní prostředí? A jakou budoucnost lze u syntetických textilií očekávat?