Blog

Přinášíme vám články a videa plné informací o látkách, módě, šití, cestování, životním stylu a dalších zajímavých tématech, z domova i ze světa. Našim cílem je poskytnout Vám nejen praktické informace, podložené vědou, například o tom, jak se vyrábí různé textilní materiály, ale také vás pobavit a inspirovat, třeba našimi zážitky z cest, výstav, či z dění v naší šicí dílně. Vážíme si Vaši návštěvu a děkujeme, že nás čtěte!

Lyocell (Tencel), viskóza, modal - jaký je mezi nimi rozdíl?

Lyocell (Tencel), viskóza, modal - jaký je mezi nimi rozdíl?

Lyocell i viskóza a další podobné vlákno - modal - jsou polosyntetické tkaniny. Tyto tkaniny jsou vyrobené člověkem, ale vstupní surovinou je přírodní produkt - celulóza. Proto mají lyocell, viskóza a modal několik společných vlastností, přičemž rozdíly mezi nimi jsou nepatrné.

Co je Ecovero?

Co je Ecovero?

EcoVero™ je nová generace viskózy, která svými vlastnostmi překonává i další udržitelná a přírodní vlákna. Poznejte více tento udržitelný materiál. Výroba viskózy Ecovero je druh viskózového vlákn...

Co je tencel lyocell?

Co je tencel lyocell?

Co je Lyocell? Co je Tencel? Čím jsou tato textilní vlákna udržitelná? A proč by jsme měli nosit oblečení z látek z těchto materiálů?

Víte, co je Wagara? Část I.

Víte, co je Wagara? Část I.

Japonsko a jeho kultura u nás není tak obecně známá jako třeba italská kultura.  Ale díky internetu, dokumentům a cestování víme o Japonsku mnohem víc než předtím. Japonský styl se objevuje v západní kultuře nejčastěji v podobě různých vzorů na oblečení či dekoracích. Pokud vás zajímá, o jaké vzory se jedná a co jednotlivé vzory znamenají, další text je určený právě vám. Čeká vás zenové čtení, plné informací.

Co jsou syntetické textilie a jaká je čeká budoucnost?

Co jsou syntetické textilie a jaká je čeká budoucnost?

[Délka čtení: 15 min]

Syntetické materiály existují od poloviny dvacátého století a za posledních několik desetiletí se staly nejpoužívanějšími vlákny. Polyester, akryl, nylon, elastan a další dominují textilnímu průmyslu a pravděpodobně tomu tak bude i nadále. Popularita aktivního životního stylu, a s tím spojeného ležérního oblečení, jako jsou legíny, sportovní trika, či plavky rok co rok stoupá. Mohou být textilie ze syntetických vláken udržitelné? Jaké jsou dopady syntetických vláken na životní prostředí? A jakou budoucnost lze u syntetických textilií očekávat?