Módní flashback | Osobnosti světové módy | Adrian

Hollywoodský návrhář Adrian vytvořil v letech mezi válkami nejpůvabnější a ve světě široce rozšířené oděvy. Během svého působení jako hlavní kostýmní výtvarník pro MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) studia dělal Adrian víc než jen design: přeměnil přední herečky v okouzlující filmové hvězdy.

Mladý Adrian Adolph Greenburg (1903-1959) se narodil do rodiny mlynáře v Naugatuck ve státě Connecticutu v USA, Gilbertovi a Heleně Greenburgovým. Poté, co vystudoval New York School of Fine and Applied Art (později Parsons School of Design), kde vystudoval tvorbu filmových kostýmů, pak pracoval na Broadwayi.  V roce 1928 se upsal MGM. Adrianovou velkou dovedností byla jeho schopnost absorbovat módní trendy z Paříže a upravit je tak, aby vyhovovaly konkrétní herečce před kamerou. Svou mistrnou prací s látkami každou postavu proměnil buď ve femme fatale nebo tragickou postavu, aby vylepšil dramatickou dějovou linii filmu. Společnost MGM využila Adrianova úspěchu a začala v obchodních domech zřizovat "cinema shopy", kde si ženy mohly zakoupit modely, které vytvořil pro stříbrné plátno. Adrianův nejznámější film je Čaroděj ze země Oz, pro který navrhl červené rubínové střevíčky Judy Garlandové. Je ironií, že třpytivé róby a okázalé komplety vytvořené pro Jean Harlow, Normu Shearer, Joan Crawford a Gretu Garbo byly brány jako filmové kostýmy, nikoli jako vysoká móda. 

adrian-photographed-by-john-engstead-in-the-1940s V roce 1941 Adrian opustil MGM, aby si otevřel svůj konfekční (ready-to-wear) a zakázkový salon v Beverly Hills, kde vyráběl širokou škálu brilantně barevných a chytře střižených denních a večerních oděvů, které se dobře prodávaly a byly často uváděny ve vysoce módních publikacích. Společnost Adrian Ltd. zaznamenala okamžitý úspěch, mimo jiné díky tomu, že Amerika byla během války izolována od Paříže.

Jedním z Adrianových nejznámějších oděvů byl vlněný oblek, a Adrianovy verze tohoto základní kousku šatníku z poloviny století byly nepřekonatelné. Adrianův oblek, jak se mu říkalo, měl ostrá široká ramena a úzkou sukni, což byl styl, který určoval vzhled 40. let, než ho v roce 1947 překonal Diorův New Look. 

Zajímavostí je, že každý Adrianův oblek byl od začátku do konce šitý na míru jedním krejčím. Při pohovoru o místo u Adriana dostali uchazeči hromadu všech střihových dílů oděvu a museli dle náčrtku nebo vzorového oděvu, bez návodu, celý oblek sestavit od začátku do konce. Pokud to udělali správně, dostali práci.

 „Každý hollywoodský návrhář má zkušenost s tím, že jeden z jeho návrhů byl ignorován, když se poprvé objevil na plátně, a o sezónu nebo dvě později se stal módou, protože měl schvalovací razítko z Paříže.“- ADRIAN 

Adrian módě přinesl také nové „vynálezy“. Kupříkladu, ve 30. letech 20. století byl vynalezen dámský korzet, který byl vyroben z gumy a hedvábí a neměl žádné nebo jen minimální kostice. To umožnilo ženám mít požadované křivky a zploštělá prsa, aniž by museli nosit nepohodlný korzet s tuhými kosticemi. Ve 30. letech 20. století se objevily také šaty bez zad, které se připisují právě hollywoodskému návrháři Adrianovi, jenž navrhl šaty pro Gretu Garbo. Kvůli hlubokému výstřihu na zádech vyžadovaly šaty výše zmíněný hedvábný korzet.

Jeho schopnost sešívat pruhy vlněných látek, měnit jejich šířku a umístění do zdánlivě nekonečných variací vzorů, svědčí o jeho fantazijní genialitě. Kromě manipulovaných pruhů látek, Adrian používal širokou škálu motivů jako jsou trompe-l'oeil efekty (= optickou iluzi navozující dojem třírozměrného objektu), kontrastní látky a barvy, korálky, etnické španělské a perské motivy, zvířata, dokonce i gotické motivy.

Tato kreativita a vysoká úroveň kvality na zakázku vyrobených oděvů byly ještě úžasnější ve válečné době, s omezeným přísunem látek. Navzdory svému úspěchu jako návrhář konfekce a zakázkové módy se na Adriana vzpomíná jako na nejlepšího kostýmního výtvarníka všech dob, jehož filmové kostýmy dodnes fascinují diváky.

Adriana postihl v roce 1952 infarkt. Protože nikdy nezadával práci asistentům a raději si všechny návrhy a konstrukce dělal sám, nemohla firma pokračovat pod jeho jménem. V důsledku toho byl nucen společnost Adrian, Ltd., uzavřít. Adrian zemřel po druhém infarktu v roce 1959 ve věku 56 let v Hollywoodu.

Zdroj foto: PARSONS SCHOOL OF DESIGN

Více informací:

FASHION FLASHBACK: ADRIAN

Wikipedia

Filmová databáze

Medium

Fashion Designers A-Z, Valerie Steele