Pleteniny (úplety) – jak vybrat tu správnou látku na šití?

Ať už chceme šít úpletové šaty, dámské legíny nebo sportovní oblečení, výběr vhodné a kvalitní látky na šití je jedním z klíčových kroků. Správná látka, společně s vhodným střihem, vedou k oděvu, který nejen hezky vypadá, ale také dobře padne a dlouho vydrží. Někdy nás k ušití oděvu (a jeho střihu) inspiruje samotná látka, kterou zahlédneme v e-shopu, či v obchodě, jindy naopak vybíráme látku na základě střihu na šití.

Přečtěte si pár tipů, na co se při výběru látky na úpletové oblečení soustředit. Většinu zde vyjmenovaných "pravidel" lze aplikovat i při výběru tkanin. 


Tvorba daného modelu oblečení zahrnuje dizajn oděvu, vytvoření šicího střihu, výběr vhodné látky a galanterie, a následné ušití modelu dle platných postupů - úplety šijeme zásadně elastickými stehy. Při výběru látky se bere v potaz nejenom dizajn látky (vzhled), ale také struktura a vlastnosti látky. V potaz se musí vzít hlavně materiálové složení, gramáž látky, splývavost, a u elastických úpletů také směr a míra elasticity.

Jak tedy vybrat správnou pleteninu/úplet pro váš vysněný model? 

Dizajn modelu, který z látky budeme šít musí s látkou korespondovat. To znamená, že šicí střih pro elastickou pleteninu, musí být již předem navržen pro tento druh látky. Střihy navržené pro elastické úplety mají totiž obvykle menší/užší rozměry než střihy pro pevné (či mírně elastické) tkaniny, kde je s menší elasticitou (poddajností) látky ve střihu počítáno v podobě přidaných centimetrů "volnosti" oděvu.

Vlastnosti látky určují, k jakému stylu se daná látka hodí nejvíce. Váha (gramáž) pleteniny a druh vláken určují, zda lze látku použít na volnočasové oděvy, sportovní oděvy, spodní prádlo, plavky nebo hřejivé oděvy atd.

Když tedy budete vybírat vhodnou pleteninu, zde je pár tipů, na co si dát pozor:

  1. Gramáž látky – nejúčinnějším způsobem, jak určit váhu úpletu je látku si vlastnoručně osahat. Pokud tato možnost není, je nutno se řídit výrobcem uvedenou gramáží. Svršky (topy, trika, halenky) jsou obvykle šité z pletenin lehčí gramáže. Kalhoty, sukně, bundy a svetry se obvykle šijí z těžších pletenin. Avšak, není to pravidlo a vše se odvíjí od dizajnu oděvu. I lehčí pleteninu lze použít na sukni, či kalhoty, pokud se vhodně vypodšívkují.
  2. Směr elasticity – pleteniny můžou být elastické v jednom směru (příčně) nebo v obou směrech (příčně i podélně). Vše záleží na požadované funkci oděvu. Pokud šijeme top, šaty nebo sukni, vzhledem k jisté míře volnosti oděvu, nám stačí jednosměrně elastické pleteniny. Pro sportovní oděvy (legíny, cyklistické šortky, plavky apod.) se vyžadují obousměrně elastické pleteniny, kvůli co největšímu pohodlí při sportu. Samozřejmě, i tohle není pravidlo, které musí platit za každou cenu.
  3. Roztažnost (elasticita) – ta předurčuje, k čemu je pletenina nejvhodnější. Pokud u pleteniny uděláme test roztažnosti (tj. do jaké maximální míry se daná pletenina dokáže natáhnout v daném směru), a zjistíme, že látka je obousměrně elastická, tak víme, že ji lze použít na sportovní oblečení. Samozřejmě, obousměrně elastickou pleteninu lze také využít i na volnočasové topy, trika či úpletové šaty (akorát elasticita „navíc“ - v podélném směru - bude ve výsledném oděvu jakoby deaktivována/nevyužitá). Obousměrně elastická pletenina se také využije u oděvů volnějšího střihu, pokud má pro takový oděv vhodnou gramáž a splývavost. Jednosměrně elastická pletenina má omezenější způsoby využití, a obecně se na sportovní oděvy, ve kterých se budeme hodně hýbat, nehodí. Je potřeba se vyhýbat pleteninám, které se po testu roztažnosti nevrátí do původního tvaru a zdeformují se. 
  4. Splývavost látky – tuto vlastnost lze často poznat již po zakoupení látky a přeložení látky přes ruku. Detailněji lze splývavost otestovat pověšením na krejčovskou pannu (nebo nějaký druh věšáku), a to tak, že se rohy látky připnou špendlíky na ramena krejčovské panny (podélný směr vlákna látky visí vertikálně, tj. podél předního středu panny) a pletenina se nechá volně viset. Dle toho, jak se šikmý kraj látky zformuje v pomyslném průkrčníku (tj. pod krkem panny) vidíme její míru splývavosti. Pokud látka díky gravitaci úplně nespadne dolů, a nevytvoří oblé vlnky, ale naopak vytvoří hranatý záhyb odolávající gravitaci, musíme počítat s menší splývavostí látky a přizpůsobit tomu střih.
  5. Pleteniny s vlasem (směrovost vláken na povrchu pletenin) – způsob výroby pletenin dodává povrchu pletenin vlas, který může odrážet světlo dopadající na povrch látky různými směry. Proto lze u většiny pletenin sledovat jiné barvy povrchu v protichůdných směrech. Pokud pleteninu obtočíme kolem krku krejčovské panny (nebo pověsíme na věšák) tak, aby podélné (pevné) kraje ležely u sebe (visely souběžně dolů), lze pohledem zkontrolovat, jak jeden a druhý konec látky odráží světlo. Je dobré se na látku podívat z různých úhlů. Je to důležité z hlediska pokládání střihů na látku. Na pleteniny, které odráží světlo v různých směrech jinak, pak pokládáme šicí střihy v jednom směru, aby byla barva výsledného oděvu kompaktní. Avšak, u některých pletenin nejsou barevné rozdíly volným okem vůbec patrné, a proto lze z důvodu úspory látky šicí střihy pokládat i v opačných směrech. Samozřejmě, řídíme se návodem ke střihu i požadavky na dizajn oděvu – někdy je kontrast spočívající v různé barevnosti částí oděvu přímo záměrem návrháře oděvu.

Co ještě při výběru úpletu zvážit?

  • Rychlost schnutí vláken – tato vlastnost je důležitá především pokud šijeme sportovní oděvy a plavky. Obecně schnou rychle umělá vlákna jako nylon, polyester a elastan.
  • Odvádění vlhkosti – moderní umělé materiály dobře odvádějí vlhkost z těla při namáhavějších sportovních aktivitách. Dobře odvádí vlhkost i pleteniny z tencelu, či ecovera. 
  • Komfort pleteniny – látky přírodního složení jako bavlněné pleteniny, organické pleteniny, pleteniny z bambusu či viskózy mají obecně jemnější omak než látky z umělých vláken, a proto jsou jemnější k pokožce při delším nošení. Hodí se proto na oděvy na každodenní nošení, i na spodní a noční prádlo.
  • Termo vlastnosti – pleteniny z vlny, mohéru, kašmíru nebo z akrylu mají ze své podstaty v zimě schopnost zahřát více než jiné materiály. Naopak v letních dnech tělo příjemně schladí pleteniny z přírodních materiálů jako bavlna, len nebo z polo-syntetických materiálů jako (bambusová) viskóza, tencel, ecovero.
  • Způsob ošetřování pleteniny – většina na trhu nabízených látek je vhodná pro praní v moderních pračkách, které mají různé programy ošetřování textilií. Obecně se jednodušeji ošetřují syntetické textilie. Při volbě vhodné látky na šití oděvu je potřeba myslet i na to, jak často se oděv bude prát a nosit, a přizpůsobit tomu i volbu látky.