Co je tencel lyocell?

Co je Lyocell? Co je Tencel? Čím jsou tato textilní vlákna udržitelná? A proč by jsme měli nosit oblečení z látek z těchto materiálů?

tencel-lyocell-ilustracni-foto-blog-speciosa

Co je Lyocell?

Lyocell je ve skutečnosti značka vláken, která je součástí řady značek vláken skupiny Lenzing (také označované jako Lenzing AG). Ochranné známky pro lyocellová vlákna, se kterými se můžeme setkat jsou také Tencel Lyocell (Lenzing), Lenzing Lyocell (Lenzing), Newcell (Akzo Nobel) a Seacell (Zimmer AG). 

Lyocell je moderní, biologicky odbouratelný textilní materiál vyrobený z dřevní buničiny na bázi celulózy (často z eukalyptu, dubu nebo břízy) za použití netoxického a recyklovatelného rozpouštědla aminoxidu. Při výrobě lyocellu je spotřebováno mnohem méně vody (cca 112 litrů / kg lyocellu) než při výrobě (bio) bavlněné příze. 

Co je Tencel?

TENCEL™ je původní obchodní název textilních vláken z recyklované celulózy vyráběných firmou Courtaulds v 80. letech. Tato firma rozvinula původní proces výroby Lyocellu, který započala firma American Enka již v roce 1972 se svým vláknem Newcell, do průmyslových rozměrů. V roce 2004 převzala konkurenční firma Lenzing AG také výrobní zařízení firmy Courtalds spolu se značkou Tencel®, pod kterou nadále prodává lyocellová vlákna jako největší světový výrobce. Celosvětová výrobní kapacita se v roce 2014 odhadovala na 200 000 ročních tun.

Čím je Lyocell (Tencel) udržitelný? 

Lyocell pomáhá udržovat rovnováhu životního prostředí tím, že tyto textilní biovlákna pocházejí z obnovitelné suroviny - dřeva, jsou vyráběna v ekologicky šetrném výrobním procesu, a vlákna jsou certifikována jako biologicky odbouratelná a kompostovatelná, a mohou se tak plně vrátit zpět do přírody.

Co se z Lyocellu vyrábí?

Využití lyocellu je všestranné. Příze se dají použít bez příměsí (často z mikrovláken) nebo ve směsi s bavlnou, polyesterem, lnem, hedvábím, vlnou (s vhodnou jemností a délkou střiže) na oděvní tkaniny a pleteniny, šicí nitě, pneumatikové kordy, speciální papír. 

Z tohoto materiálu se vyrábí jednak oblečení na běžné nošení - trička, šaty, kalhoty, tak také sportovní oblečení, boty, či ložní povlečení. Lyocell můžete najít na oblečení pod zkratkou CLY a modal pod zkratkou CMD.

Reference:

TENCEL™ Official Site: Lyocell fibers, Modal fibers, Soft Fabric Textile

Lyocell – Wikipedie (wikipedia.org)

Modalová viskózová vlákna – Wikipedie (wikipedia.org)

Viscose vs. Modal vs. Lyocell (undershirts.co.uk)

Clothing from Tencel Fibre (textilefocus.com)

Fotografie:

Unsplash;