Jak pečovat o krejčovské nůžky?
Perete nově zakoupenou látku? Čistíte svůj milovaný šicí stroj po každém šití? Uklízíte si šicí koutek po práci? Paráda, všechno to dává smysl! Ale víte, na co možná zapomínáte? Na své krejčovské nůžky! Ano, i šicí nůžky potřebují trochu péče a lásky. Proto jsme pro vás připravili pár chytrých tipů, jak se o ně správně starat, aby vám dlouho a věrně sloužily. Protože tupé nůžky, to je prostě šicí tragédie!
Základní mantra zní: Stříháme pouze látky
Základní pravidlo, které by si měl každý zapsat za uši (nebo spíš za nůžky), zní: „Krejčovské nůžky jsou svaté a stříhají pouze látky!“ To byla jedna z prvních věcí, co mě máma naučila – hned po tom, jak se vyhnout horké žehličce. Jasně, je to pokušení sáhnout po těch nejlepších nůžkách, když potřebujete ustřihnout něco jiného, ale věřte mi, vaše budoucí já vám poděkuje, když tyhle super nůžky ušetříte jen na látky.
Mějte samostatné nůžky také na (nažehlovací) výztuhy a další galanterní potřeby, které by je mohli otupit. A na hedvábný či střihový papír samozřejmě použijte kancelářské nůžky. Pokud jsou nůžky hodně podobné, můžete si je barevně odlišit pomocí stužky uvázané na rukojeti. A hlavně, ať všichni doma vědí, že vaše krásné, nablýskané nůžky, co zrovna leží na stole jsou jen na látky! Možná na ně preventivně přilepte cedulku „Nesahej na mně, pokud nejsi látka!“ Anebo si je po práci někam schovejte (ideálně do trezoru, pokud máte děti…) :).
Vlhkost nůžkám neprospívá
Vlhkost, ať už z parní žehličky nebo z rozlité kávy je pro nůžky něco jako kryptonit. Vyvarujte se pokládání nůžek na žehlicí prkno, potah žehlicího prkna udrží vlhkost z páry mnohem déle, než si možná myslíte. A než se pustíte do stříhání, ujistěte se, že je látka suchá jako vtip na rodinné oslavě. Mohlo by to způsobit rezavění, takže je raději udržujte v suchu a čistotě. Nůžky stačí po každém použití otřít jemným suchým hadříkem. A pokud je chcete opravdu rozmazlovat, dopřejte jim luxus ochranného obalu.
Otři, utáhni, namaž – a nůžky budou v top formě!
Některé látky, hlavně ty z umělých vláken, jsou pro čepele jako šmirgl papír. Nůžkám tedy velmi prospěje, když je po každém projektu otřete hadříkem a zbavíte je žmolků. Pokud jsou nůžky při stříhání opravdu volné, je pravděpodobně nutné dotáhnout otočný šroub. Aby stříhaly jako po másle, musí být čepele pevně utažené – kvalitní nůžky mají šroub, který zvládnete dotáhnout obyčejným šroubovákem. A pokud chcete, aby se čepele pohybovaly hladce jako krasobruslař na ledě, stačí na čepel přidat kapku-dvě oleje. Můžete použít univerzální strojní olej (nikdy ne slunečnicový, ten si nechte na vaření). Přebytečný olej setřete hadříkem a pro jistotu ještě párkrát střihněte do nepotřebného zbytku látky.
Čepele ostříme a špendlíkům se vyhýbáme
Když pokládáte střihy na látku, pamatujte na jedno zlaté pravidlo: špendlíky rovně, ne šikmo! Špendlíky dávejte rovnoběžně s okrajem střihu, ne kolmo – ulehčí vám to stříhání, a hlavně to ušetří vaše nůžky od nepříjemného střetu se špendlíkem (věřte mi, nůžky ten boj nevyhrávají). Také se nesnažte nůžky přemlouvat, aby přestřihly Everest z vrstev látek najednou – nejen že vás neposlechnou, ale ještě si rozhodí nastavení. Radši stříhejte postupně tenčí vrstvy. Pokud stříháte hory látek, raději si pořiďte elektronické řezací kolečko nebo nůžky – vaše zápěstí vám poděkuje.
A pokud máte pocit, že vaše nůžky už nejedou jako blesk, možná je čas na broušení. Nemusíte hned běžet pro nové – stačí je dát nabrousit. To zvládne každá firma, co brousí nože, a pokud nevíte, kde takovou najít, zeptejte se v obchodu s látkami nebo u krejčích. A pokud se cítíte jako kutil roku, můžete si pořídit brusku na domácí broušení. Ale buďme upřímní – někdy je lepší nechat profesionály dělat svou práci, než si z nůžek udělat umělecké dílo ve stylu "moderní destrukce".
Pečujeme i o „zoubkaté“ nůžky
Vaše entlovací nůžky poslední dobou stříhají spíš jako tupý nůž na máslo? Tak to je jasné – potřebují naolejovat a nabrousit! Ale pozor, broušení má svá pravidla: vždycky brousíte podél plochého vnějšího okraje čepele, nikdy mezi těmi roztomilými dolíčky. Odvážnější z vás si nabrousí čepele brouskem (tyčí) na nože, ale jistější je nechat si je nabrousit profesionálně. To samé platí i u nůžek (ale i nožů) s mikrovroubky – obvykle se brousí jen hladká čepel, a druhá s mikrozoubky z opačné (hladké) strany, aby se vroubky nepoškodili.
A teď si zapamatujte zlaté pravidlo: nikdy, ale fakt nikdy, nezkoušejte brousit nůžky stříháním alobalu nebo smirkového papíru. To byste z nich udělali spíš ozdobu na poličku než pomocníka do dílny. Chovejte se k nůžkám s respektem – a ony vám to vrátí perfektními střihy!
Pozor na gravitaci
Když zrovna nůžky nepracují, dopřejte jim pohodlný odpočinek na bezpečném místě – žádné balancování na okraji stolu nebo skoky na zem. Pád z výšky totiž nůžkám může způsobit pořádné trauma: ohnutí, poškozené čepele, nebo dokonce zlomení. Pokud je máte zavěšené na zdi, zkontrolujte, že visí na pevném šroubu a v dostatečné výšce, ideálně mimo dosah malých neposedů. Zkrátka – nůžky nejsou žádní akrobati, tak je udržujte v bezpečí.
Investice, která se vyplatí!
Kvalitní nůžky nejsou jen rozmar, ale parťák na celý život – stříhají přesněji, vydrží déle a dají se snadno nabrousit. Upřímně, profík s léty praxe klidně vystřihne i mikrodetaily s nůžkami velikosti meče. Ale pro nás ostatní je fajn mít po ruce širší arzenál různých druhů šicích nůžek. Někdo nedá dopustit na celokovové klasiky, jiný zase miluje kombinaci ostrých ocelových čepelí a pohodlných ergonomických plastových rukojetí.
Ideální výbava? Krejčovské nůžky všech možných druhů a délek! Ty kratší si poradí s drobnými nástřihy nebo rafinovanými obloučky, zatímco pořádně dlouhé nůžky jsou nepostradatelné na dlouhé rovné střihy. A to ještě není všechno – v každé šicí výzbroji musí být entlovací nůžky, malé krejčovské nůžky, štípačky na nitě a samozřejmě páraček švů, náš věčný zachránce, když se šicí mise trochu vymkne kontrole. Protože každý krejčí moc dobře ví, že i mistr občas šev rozpáře! Labužníci, kteří milují lehké letní látky nedají dopustit na protiskluzové krejčovské nůžky s mikrozoubky, které látku při stříhání pěkně zachytí, anebo nůžky s hladkými xylanovými čepelemi, kterými látka klouže v každé situaci.
Bonusový tip: Stříhejte látky jako profík – správnou částí nůžek
Když se pustíte do tenkých látek nebo malých ploch, jako jsou nástřihy v krajích nebo křivky, sáhněte po špičkách nůžek. Tam je přesnost na maximu. Naopak při stříhání silnějších, těžkých látek, či více vrstev látek (ale ne Everest, ano?) dejte důvěru "kořenu" čepelí - té části nůžek, kde se obě čepele u spojovacího šroubu oddělují – tam jsou nůžky nejsilnější, jako po dávce proteinu. Zlaté pravidlo je stříhat rovné linie rovnoměrnými dlouhými nástřihy, s využitím celé délky čepelí – tím se vyhnete zoubkovaným okrajům látky. Používání nesprávné části nůžek může vést k jejich ohnutí, a to by byla pro vaše krejčovské mise katastrofa. Takže, stříhejte chytře a nechte nůžky dělat jejich práci jako mistři!
Opáčko k bezpečnosti na závěr
- Nůžky uchovávejte v pouzdře a mimo dosah dětí
- Při práci nenechávejte čepele nůžek otevřené
- Nůžky nedržte ostrými stranami nahoru a nepoužívejte je, pokud je středový šroub oslabený
- Při práci pečlivě sledujte pohyb nůžek a nikdy nestříhejte v pohybu
- Při práci držte materiál levou rukou tak, aby prsty byly mimo ostří
Řiďte se výše uvedenými tipy a vy i vaše nůžky budete spokojeni! Zapomněli jsme v článku na něco? Určitě nám dejte vědět v komentářích. Ať vám to stříhá jedna radost!