Co znamenají OEKO-TEX® standardy a proč jsou důležité?

Výzkumy ukazují, že spotřebitelé čím dál častěji chtějí nakupovat odpovědně a udržitelně, ale mnohdy nevědí přesně, jak to udělat, a čím se řídit. Jedním z pomůcek, které pomáhají zákazníkům v orientaci v kvalitě mezi různými produkty jsou i certifikáty kvality. Nejčastějším z nich je i certifikát OEKO-TEX® standard. Co to vlastně znamená?


Od roku 1992 je STANDARD 100 by OEKO-TEX® nejznámější světovou značkou pro bezpečnost textilií. Má textilní výrobek štítek Oeko-Tex® Standard 100 (někdy označení také jako: STANDARD 100 by OEKO-TEX® certified), jedná se o výrobek, jehož každá složka, od látky až po nitě a doplňky, byla důkladně testována na přítomnost škodlivých látek (podle seznamu až 350 toxických chemických látek). Výrobek je díky tomu bezpečný pro lidské zdraví.

U textilních výrobků se testuje hodnota pH, dále se zkoumá možný obsah pesticidů, formaldehydu, těžkých kovů, konzervačních látek a podobně. V použitých barvivech se přezkoumává možná přítomnost karcinogenních a alergenních složek. Čím intenzivnější je kontakt s pokožkou, tím přísnější jsou ekologické požadavky, které je třeba dodržovat.

Aby společnost OEKO-TEX® udržela krok se změnami v materiálech, technologiích a vědeckých poznatcích, své přísné normy a metody pravidelně aktualizuje. Výrobci získají pro daný produkt certifikát pouze na rok, pak si ho můžou obnovit na dalších 12 měsíců, tj. musí opět splnit přísná kritéria. 

TŘÍDY OEKO-TEX®

OEKO-TEX® Standard 100 rozlišuje čtyři třídy (angl. CLASS) produktů. Liší se podle účelu použití a také v požadavcích na kvalitu. Testy provádějí a certifikáty vydávají výhradně neutrální a nezávislé zkušební ústavy OEKO-TEX®.

Třída 1: Nejpřísnější požadavky. Výrobky pro kojence a batolata do 3 let.

Třída 2: Produkty, které přichází do styku s pokožkou, například oblečení, spodní prádlo, povlečení nebo matrace.

Třída 3: Výrobky, které přichází do kontaktu s pokožkou minimálně nebo vůbec, například bundy, vesty, doplňky, outdoorové oblečení.

Třída 4: Dekorační textil a interiérové doplňky, například ubrusy, závěsy, záclony, koberce nebo čalounické látky.

JAKÉ MATERIÁLY MOHOU MÍT CERTIFIKACI OEKO-TEX®?

Většina materiálů a konečných výrobků s certifikátem OEKO-TEX® patří do kategorie textilií. V rámci této kategorie však existuje poměrně široká škála zboží, které může potenciálně získat certifikační značku OEKO-TEX®. Patří mezi ně např:

Jakýkoli druh textilu v jakékoli fázi zpracování, od nití až po hotové zboží. Patří sem jak přírodní vlákna, jako je bavlna a vlna, tak syntetická vlákna, jako je polyester a polosyntetická vlákna, jako je viskóza/rayon/umělé hedvábí.

Testují se i další součásti hotového výrobku, včetně nití, knoflíků, zipů, podšívek, barviv a nátěrů.

Kovy a sklo

Pěny a plasty

Kůže

JAKÉ DALŠÍ CERTIFIKÁTY OEKO-TEX® EXISTUJÍ?

Existuje šest různých značek, které může materiál nebo konečný výrobek od OEKO-TEX® získat. Všechny tyto různé certifikace testuje nezávislý partnerský institut OEKO-TEX® na základě souboru specifických kritérií.

Označení MADE IN GREEN by OEKO-TEX® je podobné označení STANDARD 100, ale jde ještě dál. Nejenže se materiály a konečné výrobky testují na přítomnost škodlivých látek, ale zohledňují se i procesy, které se při výrobě těchto výrobků používají. Nová značka MADE IN GREEN by OEKO-TEX® se snaží zajistit, aby byly výrobky vyráběny způsobem šetrným k životnímu prostředí, od používání chemikálií až po nakládání s odpadní vodou a další. A nejen to, tato značka zohledňuje také pracovní podmínky pracovníků, kteří se na výrobě výrobku podílejí.

Toto holističtější označení je stále populárnější a my jsme tomu rádi!

OEKO-TEX® ORGANIC COTTON Certifikace je určena pro všechny textilní výrobky vyrobené z nejméně 70 % z organické bavlny. Směsi konvenční a ekologické bavlny nejsou povoleny. Výrobky z BIO BAVLNY jsou testovány na přítomnost pesticidů a dalších škodlivých látek.

OEKO-TEX® LEATHER STANDARD je standardizovaný celosvětový systém testování a certifikace kůže a kožených výrobků ve všech fázích výroby. Zahrnuje polotovary až po hotové výrobky. Podle standardu LEATHER STANDARD můžete certifikovat hotové usně, materiály z kožených vláken, hotové výrobky, doplňky, kožené rukavice, kožené tašky, kožené potahy a další. Kožené materiály z exotických zvířat, jako jsou krokodýli, hadi a pásovci nemůžou tento certifikát získat.

OEKO-TEX® STeP je nezávislý certifikační systém pro značky, prodejce a výrobce z textilního a kožedělného průmyslu. Certifikace je vhodná pro výrobní zařízení ve všech fázích zpracování, která chtějí věrohodně a transparentně informovat o svých ekologických opatřeních navenek. Certifikovány mohou být všechny textilní podniky, například výrobci vláken, přádelny, tkalcovny, vyšívačky, pletárny, dokončovací podniky, výrobci konfekce, výrobci pěn a matrací a technologická logistická centra. V kožedělném průmyslu lze certifikovat všechny procesy, od trámovny přes koželužnu až po výrobce konfekce.

OEKO-TEX® ECO PASSPORT je nezávislá certifikace chemických látek, barviv a doplňků používaných při výrobě textilií a kožených výrobků. Kontrolujeme, zda každá jednotlivá látka v chemických výrobcích splňuje zákonné požadavky a zda není škodlivá pro lidské zdraví. ECO PASSPORT může certifikovat všechny chemické výrobky, jako jsou textilní a kožedělné chemikálie, barviva a pomocné látky, a také odpovídající přípravky, které se používají v textilním, kožedělném a oděvním průmyslu a které splňují přísné směrnice.

OEKO-TEX® RESPONSIBLE BUSINESS je nezávislý certifikační systém pro značky, skupiny značek, maloobchodníky a obchodníky v textilním a kožedělném průmyslu.

ČÍM SE OEKO-TEX® LIŠÍ OD JINÝCH CERTIFIKACÍ?

Různé typy certifikací testují, kontrolují a ověřují různé typy materiálů a výrobků a v různých fázích výrobního procesu. Například STANDARD 100 od OEKO-TEX® se většinou zaměřuje na bezpečnost konečných výrobků. Jiné certifikace, jako například Global Organic Textile Standard (GOTS) a United States Department of Agriculture (USDA) Organic, se naopak zabývají například tím, jak byl určitý výrobek (nebo složka/materiál použitý k výrobě výrobku) vypěstován a sklizen.

Kromě toho mohou být některé značky pro určité výrobky nebo materiály nepoužitelné. Rayon například nemůže být certifikován jako ekologický (protože v době, kdy se dostane do konečné fáze, není považován za "přírodní produkt"), zatímco může být certifikován organizací OEKO-TEX®, která zajistí, že je testován na toxické látky. (Na okraj dodejme, že certifikace OEKO-TEX® je pro materiály, jako je umělý hedvábí, skutečně důležitá, a to kvůli drsným chemikáliím, které se používají k přeměně bambusu a eukalyptu z rostliny na hedvábnou umělou tkaninu. Proto je důležité kupovat rayonové textilie značky TENCEL™, protože všechny nesou certifikaci STANDARD 100 by OEKO-TEX®).
Mezi další značky patří Forest Stewardship Council (FSC), která potvrzuje, že výrobky ze dřeva, papíru a kaučuku jsou získávány udržitelným způsobem, a Fair Trade International, která zohledňuje mzdy a pracovní podmínky lidí, kteří výrobky vyrábějí.

Jak vidíte, všechny tyto různé značky testují a ověřují různé věci. Proto se na jednom výrobku často setkáte s více označeními.