Časté dotazy (FAQ)

Otázek není nikdy dost, ale na ty, které nám naši zákazníci pokládají velice často jsme připravili seznam odpovědí. Pokud zde nenajdete odpověď na Váš dotaz, neváhejte se na nás obrátit a napište nám.

Nákup zboží na e-shopu

Jaké je minimální množství látky, které mohu na e-shopu objednat?

Nejmenší množství objednané látky je 50 cm, čemu odpovídá hodnota 0,5 v políčku pro vložení množství látky na stránce produktu.

Posíláte vzorky látek?

Ano. Pokud máte zájem o vzorek látky, můžete si jej zakoupit. Velikost vzorku je obvykle cca 5 x 5 cm. 

Dá se u vás platit kartou?

Ano, v našem obchodě můžete svoji objednávku zaplatit platební kartou nebo bankovním převodem.

Posíláte objednávky do zahraničí?

Ano, zásilku Vám po domluvě můžeme poslat i do zahraničí. Prosíme, kontaktujte nás.

Lze u Vás nakupovat za ceny bez DPH?

Momentálně ne. Náš obchod funguje v maloobchodním režimu (B2C), to znamená, že naše produkty prodáváme koncovým zákazníkům, a proto jsou všechny ceny produktů na e-shopu jsou zobrazeny včetně DPH.

Objednávám produkt(y), které jsou malé a lehké. Je možné toto zboží poslat jako obyčejný dopis a ušetřit na dopravě?

Bohužel ne. Naše zboží posíláme v ekologickém balení, které nejenže splňuje požadavky přepravních společností, ale tyto balíky lze sledovat a zabránit jejích případné ztrátě. Obyčejné obálky také není možné pojistit. Jako obyčejné psaní zasíláme pouze vzorky látek, kde za případnou ztrátu neručíme.

Jak dlouho trvá vyřízení objednávky?

Vaše objednávky se snažíme vyřizovat v co nejkratší době. Zpracováváme je co nejdříve po potvrzení objednávky, obvykle do 1-3 pracovních dnů. Objednávky uhrazené bankovním převodem jsou zpracované 1-3 dny pro obdržení platby na náš účet a potvrzení objednávky. Zpracování objednávky se může lehce protáhnout ve výjimečných případech, jako je celozávodní dovolená, svátky, dny pracovního volna, či při větším náporu objednávek (slevy, Vánoce apod.).

Kdy můžu svoji objednávku očekávat?

Doručení objednávky se liší podle vybraného způsobu dopravy. Většinou to trvá 1–3 dny po předání balíku dopravci. Ve výjimečných případech (např. Vánoce, nedostatek personálu kvůli nemoci apod.) se může doprava Vašeho balíku prodloužit o několik dnů. Proto doporučujeme nákupy uskutečnit s dostatečnou časovou rezervou.

Jak můžu svoji objednávku sledovat?

Ano. My Vám během zpracování Vaší objednávky průběžně zasíláme informační e-maily, abyste měli představu, co se s Vaší zásilkou děje. Po odevzdání Vašeho zboží dopravci obdržíte e-mail s údaji pro sledování Vaší zásilky u vybraného dopravce, kterého jste si sami zvolili. V daném e-mailu obdržíte číslo zásilky a odkaz na webovou stránku dopravce, kde můžete zásilku sledovat. 

Reklamace a vrácení zboží

Mohu objednanou látku reklamovat/vrátit?

Ano, vadné zboží můžete reklamovat. Podmínky reklamace naleznete v obchodních podmínkách – Vll. PRÁVA A POVINNOSTI Z VADNÉHO PLNĚNÍ (REKLAMACE). Nelze reklamovat zboží s vadami vzniklými opotřebením způsobeným obvyklým užíváním zboží (např. běžné opotřebení látky při nošení, zatrhnutí látky při stříhání apod.) nebo vadami vzniklými nevhodným užíváním produktu (např. praní při vysoké teplotě, či nevhodném pracím prostředku apod.).

Vrácení zboží zakoupeného v e-shopu se řídí našimi obchodními podmínkami - Vl. ODSTOUPENÍ OD KUPNÍ SMLOUVY. V případě stříhané metráže látek neplatí dle občanského zákoníku právo na odstoupení od smlouvy, vzhledem k tomu, že je zboží upraveno podle přání spotřebitele nebo pro jeho osobu. Nicméně, u nás můžete metráž (látek a galanterního zboží), vrátit od minimálního množství 1 m a více. Pokud jste si tedy zakoupili např. 0,9 m látky, bohužel tuto látku nelze vrátit. V případě metráže nelze odstoupit od kupní smlouvy, pokud byla metráž jakýmkoli způsobem zpracována (např. vypraná, vyžehlená apod).

Látky a péče o ně

Jsou vaše látky vhodné pro děti do 3 let?

Pokud to u dané látky není uvedené, látka není vhodná pro malé děti do tří let. Náš obchod se zaměřuje na výběrové látky pro dámskou a pánskou konfekci. V sekci dětské látky najdete látky vhodné pro větší děti. Náš sortiment dětských látek (i s certifikátem) budeme postupně rozšiřovat. 

Jak se o látky starat? Je potřeba zakoupenou metráž před prvním použitím vyprat?

Obecně doporučujeme zakoupenou metráž vyprat podle ošetřovacích symbolů uvedených u dané látky, jako byste prali hotový oděv. Tyto údaje, které uvádíme v parametrech každé látky, vycházejí z informací od dodavatelů. Vysrážení látky praním, či žehlením je obvykle nutné u látek z přírodních materiálů (bavlna, len, konopí) a polosyntetických vláken (viskóza), jelikož se tyto textilní vlákna přirozeně mírně sráží. U jemnějších látek (viskózových šatovek, tencelu, ecovero, hedvábí) postupujte šetrně – nepoužívejte horkou vodu a rozpálenou žehličku, a látku vyperte dle instrukcí.

U nových praček obvykle plně postačí látku vyprat na 30 °C v šetrném pracím prostředku (ideálně pokud je ekologicky odbouratelný). Praní látky před šitím ale není pravidlem, a mnoho (i profesionálních) švadlen látky před šitím nepere. V případě, že látku taky nechcete prát v pračce, jí můžete vysrážet buď ručně (namočením v teplé vodě) nebo pomocí žehličky (přes mírně navlhčené plátýnko). U větších projektů nebo dražších látek doporučujeme vyzkoušet praní, napařování a další postupy na vzorku. Pokud zjistíte v uváděných parametrech výraznou chybu, budeme rádi za upozornění, abychom mohli zjednat nápravu v našem dodavatelském plánu a popřípadě chybný parametr upravit.

Odkud pochází Vaše látky?

Látky vybíráme od ověřených dodavatelů, převážně z Evropy, kteří dbají na etickou a ekologicky šetrnou výrobu a distribuci svých produktů. Avšak, vzhledem k tomu, že i mnoho nových eko materiálů se vyrábí/zpracovává z velké části v Asii, kde je koncentrovaná globální textilní produkce. Proto máme v sortimentu látky z celého světa, podobně jako většina prodejců. Látky od evropských výrobců jsou většinou v Evropě utkané, obarvené a potištěné.

Zaměřujeme se na látky z přírodních materiálů, vyrobené eticky, s certifikátem kvality, včetně toho nejvyššího – certifikátu GOTS. Při výběru nových látek myslíme na jejich kvalitu, a také na konečnou etapu života textilií, tj. na to, jak se textilní vlákna rozloží v přírodě po likvidaci. Přikláníme se k látkám, které se na skládce rozloží bez uvolňování mikroplastů do půdy a vod. Myslíme také na způsoby produkce těchto látek a množství použitých chemikálií a vody. Nebo vybíráme produkty, které lze používat dlouho a na konci životního cyklu je recyklovat. To samé platí i o naši galanterii a dalších šicích pomůcek. 

Látky také získáváme ze zbylých skladových zásob módních značek a dizajnérů, tj. z tzv. designer deadstock (nevyužité zásoby látek). Tímto krokem dáváme těmto krásným látkám druhou šancí, jinak by byly zbytečně zničeny. Jedná se o zbytky látek v top kvalitě, a lze je dále využít pro vaši kreativní tvorbu.

Co jsou tzv. designer deadstock látky?

Deadstock látky je zbytková metráž kvalitních látek, které si objednali různí návrháři nebo značky, ale v závodech výrobce se postupně nahromadili v důsledku nadprodukce, zrušených objednávek nebo v důsledku ukončení výroby. Pokud by se takovéto látky dál nevyužili, skončili by na skládce nebo ve spalovnách, což by zbytečně zatížilo přírodu toxickým odpadem.

Co dělá deadstock látky udržitelnými?

Dva hlavní faktory! Snížení odpadu + snížení spotřeby přírodních zdrojů. Jedním z hlavních aspektů nevyužitých zásob látek, který je tak důležité vzít v úvahu, je to, že látky již byly vyrobeny, takže pro výrobu nových tkanin nejsou potřeba žádné nové zdroje – šetří se suroviny, voda, energie a chemické vstupy. Vzhledem k tomu, že v současnosti se nepoužitý textil v hodnotě 120 miliard dolarů vyhazuje na skládky, spálí, či se ním zbytečně plní sklady, je přeměna deadstock látek na nové nositelné kousky velmi důležitá. Použitím zbytků látek ve vašich šicích projektech pomáháte omezovat plýtvání a zamořování planety odpadem. Děkujeme vám!

Máte stálý sortiment?

S našimi dodavateli navazujeme dlouhodobou spolupráci. I přesto, látky v metráži nabízíme pouze do vyprodání zásob. Naše nabídka je odvislá od nabídky našich dodavatelů. U některých látek jsme tedy schopni stejnou látku jiné šarže doobjednat a objeví se znovu v naší nabídce. U jiných sezónních látek naopak doobjednání není možné. Také u nás najdete látky označené jako tzv. „designer deadstock“ (v doslovném překladu „mrtvý sklad“), což znamená, že se jedná o zachráněné výrobní přebytky nebo nevyužité látky různých světových dizajnérů, které by byli jinak zlikvidované. Tím, že tyto kvalitní látky dostanou druhou šanci se šetří životní prostředí a k zákazníkovi se dostane značková látka za dobrou cenu.

Nabízíte krejčovské služby?

Šicí dílnu máme, ale z kapacitních důvodů momentálně nenabízíme zakázkové šití. Můžete se ale těšit na naše výukové lekce, které pro Vás připravujeme, protože chceme podpořit Vaše domácí šití. V naši šicí dílně také testujeme produkty, které Vám nabízíme, abyste s našimi produkty nešlápli vedle.