Tabulky velikostí

STŘIHY VOGUE, BUTTERICK, TODAY´S FIT

Velikostní tabulky:

MISSES’/MISSES’ PETITE

WOMEN’S/WOMEN’S PETITE (vč. obrázkové ilustrace jednotlivých měr)

MEN’S (vč. obrázkové ilustrace jednotlivých měr)

DALŠÍ ZNAČENÍ STŘIHŮ

TODAY’S FIT by SANDRA BETZINA

MERCHANT & MILLS - WOMEN

MERCHANT & MILLS - MEN

Různé společnosti využívají vlastní velikostní tabulky, proto níže naleznete tabulky pro střihy Vogue nebo Butterick, pomocí kterých si můžete správně vybrat velikosti střihů. Před tím, než si střih vyberete, je potřeba svoji postavu proměřit pomocí krejčovského metru a pásku Zjišťování tělesných rozměrů postavy (pro správný výběr střihu). 

V tabulce najdete americké velikosti (US), a těm odpovídající velikosti britské (UK) a evropské (EU), dále obecné mezinárodní značení (XS – 3XL), které je orientační. Na obálce jednotlivých střihů jsou často uváděné tabulky velikosti hotového oděvu ("Finished garment measurements"), které se od tabulky tělesných rozměrů liší v míře volnosti (aby byl oděv pohodlný při nošení). Velikosti hotového oděvu můžete také porovnat s vašimi tělesnými rozměry, a určit, jakou míru volnosti bude váš oděv mít, a jestli vám tato míra volnosti vyhovuje. U tkanin se obecně přidává pozitivní volnost oděvu v rozmezí 2,5 - 5 cm. U dostatečně pružných pletenin, se naopak projeví tzv. negativní volnost = velikost hotového oděvu je menší než tělesná velikost, aby oděv přiléhal na tělo, např. plavky, legíny, obepnuté šaty. Vše záleží na dizajnu oděvu, tzv. dizajnérská volnost záměrně přidává volnost, kterou můžeme vidět u vzdušných (rozevlátých), oversized nebo dizajnovo jinak zajímavých oděvů.

K jednotlivým střihům dodáváme střihovou přílohu, kde naleznete slovníček šicích pojmů a překlady důležitých pasáží, aby se vám šilo snadněji. U těchto (ale i většiny dalších značek střihů) jsou ve střihu zahrnuty přídavky na švy 1,5 cm (ve střihové příloze uvedeno v sekci "Sewing Information" jako "5/8"/1.5 cm seam allowances included").

Nejdůležitější parametry pro správný výběr střihu dle tělesných rozměrů: 

  • trička, topy, šaty, halenky, vesty, bundy a další vrchní díly - obvod hrudi (bust)
  • kalhoty, kraťasy, pouzdrové/obepnuté sukně, prádlo, další spodní díly - obvod boků (hip)
  • volné/kolové/půlkolové sukně, volné kalhoty a kraťasy - obvod pasu (waist).

Pokud váháte mezi dvěma velikostmi, např. 38 - 40, vyberte si tu větší. Takto si můžete velikost později upravit na míru, např. můžete nakreslit novou střihovou linii mezi dvěma původními liniemi vytištěnými na střihu > viz. Úpravy střihů na míru.

Kategorie střihů

MISSES’ > „Dívčí“ postavy s výškou 5'5" to 5'6" (165 cm to 168 cm). Do kategorie MISSES’ (slečny) se zahrnuje dobře vyvinutá a souměrná žena, vyšší, s delšími zády než všechny ostatní typy postav (např. Miss Petite, Junior, Half-Size atd.), kromě kategorie Women s. Boky se obecně měří 23 cm pod pasem. Statisticky je tato postava považována za "průměrnou".

MISSES’ PETITE > Útlejší postavy s výškou 5'2" to 5'3" (157 cm to 160 cm). Ženy s podobnými proporcemi jako MISSES, ale celkově nižší, s užšími rameny. Boky měřeny 18 cm pod pasem.

Modely MISSES’ a MISSES’ PETITE jsou vyrobeny pro košíček B s rozdílem 2" (5 cm) mezi mírou poprsí (bust) a hrudi (chest/high bust; míra nad poprsím ve výšce podpaží).

TABULKA VELIKOSTÍ MISSES’ a MISSES’ PETITE - VOGUE, BUTTERICK:

MISSES_PETITE_SIZE_CHART_VOGUE_SPECIOSA2


WOMEN’S > Žensky zaoblené postavy s výškou 5'5" to 5'6" (165 cm to 168 cm). Podobná výška a proporce u kategorie MISSES’, ale obecně zaoblenější ženská postava. Boky se obecně měří 23 cm pod pasem.

WOMEN’S PETITE > Žensky zaoblené postavy s výškou 5'2" to 5'3" (157 cm to 160 cm). Ženy s podobnými proporcemi jako WOMEN’S, ale celkově nižší, s užšími rameny. Boky měřeny 18 cm pod pasem.

Dámské modely WOMEN’S a WOMEN’S PETITE jsou určeny pro košíček C s rozdílem 1" (2,5 cm) mezi mírou poprsí a hrudi (chest/high bust; míra nad poprsím ve výšce podpaží).

TABULKA VELIKOSTÍ WOMEN’S a WOMEN’S PETITE - VOGUE, BUTTERICK:

WOMEN_PETITE_SIZE_CHART_VOGUE_SPECIOSA

 misses_woman_body_measurements_illustration_speciosa


MEN’S > Pro muže průměrné postavy; asi 177 cm na výšku.

TABULKA VELIKOSTÍ MEN’S - VOGUE, BUTTERICK:

Mens_size_chart_Vogue_Speciosa1

 men_body-measurements-vogue-speciosa


DALŠÍ ZNAČENÍ STŘIHŮ > U některých střihů najdete na obálce označení OSZ = all sized in one envelope, kdy jsou v obálce střihu zahrnuty všechny dostupné velikosti pro daný model. 

 TODAY’S FIT by SANDRA BETZINA > Postavy o výšce 165 cm – 168 cm. Měříme stejně jako u střihů Vogue - obvod přes prsa, obvod pasu (nejužší místo trupu, kam přirozeně zapadne pomocný měřící pásek), obvod nejširší části boků a délka zad od 7. krčního obratle do pasu vyznačeného pomocnou páskou.  

TABULKA VELIKOSTÍ TODAY’S FIT:

Todays-fit-sandra-betzina-size-chart-speciosa


TABULKA VELIKOSTÍ MERCHANT & MILLS - WOMEN:

size-chart-ladies-merchant-mills-speciosa-latky-v1

TABULKA VELIKOSTÍ MERCHANT & MILLS - MEN:

size-chart-merchant-men-speciosa-latky-v1

***